Certifikačná schéma sa zameriava na manažérsky prierez oblasti kvality riadenia projektov podľa ISO 10006.
Certifikácia je zameraná na implementáciu systému riadenia kvality projektov a oproti iným certifikáciám projektového riadenia sa nediskutuje len myšlienkou "best practice - najlepšie praxe" pri riadení projektov, ale explicitne sa zameriava na implementáciu a štandardizáciu procesov projektového riadenia.
Certifikácia je svojím zameraním vhodná pre osoby, ktoré pri svojej pracovnej činnosti prichádzajú do styku s riadením projektov ako napríklad vedúci projektovej kancelárie, projektový manažér, ďalej odborníkom v oblasti štandardizácie ISO procesov, manažérom kvality a pod.
Certifikát vystavený podľa tohto certifikačnej schémy je možné využiť pri preukázaní odbornej spôsobilosti: Podľa ČSN ISO 10006, ed.2: 2004 Systémy manažérstva kvality - Smernice pre manažment kvality projektov.
Certifikácia má jeden stupeň: Certifikát Project Manager podľa ATO (Accredited Training Organisation)
Osoba s certifikátom Project Manager je zodpovedná za efektívnu implementáciu metodiky projektového riadenia, zodpovedá za riadenie projektov a dohliada na dodržiavanie projektových smerníc a interných postupov.
Projekt Manager preto musí ovládať nasledovné požiadavky na systém:
Vzdelanie | Školenie/ kurz | Ostatné predpoklady |
VŠ | ČSN EN ISO 9001:2016 | Prax 6 mesiacov v oblasti systémov managementu |
SŠ s maturitou | ČSN EN ISO 9001:2016 | Prax aspoň 12 mesiacov v oblasti systémov managementu |
Až 50% hodín môže byť nahradené inou formou napr.- praxou potvrdenou zamestnávateľom, e-learningom, workshopom, odborným osvedčením alebo certifikátom, spracovaním prípadovej štúdie a pod.
Pre úspešné absolvovanie skúšky sa vyžaduje od uchádzača:
· schopnosť plynulého a jasného vyjadrovania pojmov a myšlienok ako písomne, tak formou diskusie či prípadových štúdií o danej problematike
· organizačné a riadiace schopnosti
Udelený certifikát smie používať iba certifikovaná osoba, a to len pre rozsah certifikácie. Nemôžu byť vznesené klamné odkazy na certifikačnú schému a používanie certifikátu nesmie byť zavádzajúce. Certifikovaná osoba nezľahčuje certifikačný systém, vedie riadne dokumentáciu a udržuje svoju odbornú spôsobilosť na aktuálnej úrovni. Certifikovaná osoba zachováva zásady všeobecnej etiky a dobrých mravov vo vzťahu k svojim klientom, partnerom a konkurencii.
Certifikovanú činnosť musí certifikovaná osoba vykonávať podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia, a uplatňovať komunikatívnosť, objektívnosť, nekonfliktnosť, rozhodnosť, odolnosť voči stresom a záťažiam.
Certifikačný orgán musí mať dokumentované pravidlá správania pre držiteľov certifikátov.
Proces certifikácie je úplne nezávislý na ukončenom vzdelaní, školení a vykonanej praxi.
Na začiatku testu sú uchádzači oboznámení s priebehom skúšky.
Na záver je uchádzač oboznámený s výsledkom skúšky.
Ak uchádzač o certifikáciu nevyhovel pri skúške, CO ho oboznámi s ďalším postupom.
Ak uchádzač vyhovel požiadavkám skúšky, CO mu prepožičia certifikát. Držitelia certifikátu sa zaväzujú podpísaním Zásad pre užívanie certifikátu, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou certifikátu, k ich dodržiavaniu.
Certifikačná skúška sa skladá formou testu a prípadovej štúdie. Účastníci kurzu si prípadovú štúdiu pripravujú na mieste skúšky s časovým rozmedzím cca 30 min. Prípadová štúdia je potom prezentovaná osobne tak, aby boli overené prezentačné schopnosti a pochopenie náplne kurzu uchádzačom.
Písomný test má formu výberu správnej odpovede z viacerých ponúknutých možností. Doba pre vypracovanie testu je 90 min. Uchádzač uspeje, ak správne odpovie najmenej 60%, tj. 45 otázok.
Platnosť certifikátu je 3 roky, s podmienkou dodržiavanie Zásad pre užívanie certifikátu, vrátane kritérií dozorov. Pred vypršaním platnosti certifikátu, najneskôr však do 0,5 roka od dátumu ukončenia platnosti certifikátu, môže certifikovaná osoba, žiadať o recertifikáciu, inak sa jedná o prvotnú certifikáciu.
Ak nastanú významné zmeny v požadovaných znalostiach alebo certifikačnej schéme, tak je nutné postúpiť mimoriadny dozor.
Platnosť certifikátu z recertifikačnej skúšky je 3 roky, s podmienkou dodržiavanie Zásad pre užívanie certifikátu, vrátane kritérií dozorov. Pred vypršaním platnosti certifikátu, najneskôr však do 0,5 roka od dátumu ukončenia platnosti certifikátu, môže certifikovaná osoba žiadať o recertifikáciu, inak sa jedná o prvotné certifikáciu.
Pozastavenie platnosti je stav, kedy sa certifikovaná osoba nesmie odkazovať na platnosť certifikátu. K pozastaveniu pristupuje certifikačný orgán v prípade, že certifikovaná osoba nedodržiava podmienky certifikačnej schémy, alebo v prípade menších priestupkov certifikačnej schémy. Podkladom pre rozhodnutie o pozastavení platnosti sú zistenia certifikačného orgánu alebo sťažnosti na certifikovanú osobu. Platnosť je pozastavená na dobu určitú, najdlhšie na 1 rok. Ak dôvody pominú, je platnosť obnovená. Ak dôvody trvajú dlhšie ako 1 rok, je platnosť ukončená a certifikát odobratý.
Odstránenie certifikátu je stav ukončenia platnosti certifikátu pred uplynutím doby platnosti certifikátu na ňom uvedenom. K odobratiu certifikátu pristupuje certifikačný orgán v prípade, že certifikovaná osoba porušuje podmienky certifikačnej schémy, alebo v prípade závažného porušenia Pravidiel správania podľa kapitoly 6, či v prípade, že nepominú dôvody pozastavenia. Podkladom pre rozhodnutie o odobratí certifikácie sú zistenia certifikačného orgánu alebo sťažnosti na certifikovanú osobu.
Chcete získať darček k narodeninám?